O Nas

< powrót

Historia powstania KGW

Brzóza Królewska jest jedną z największych wsi w Gminie Leżajsk. Jest też ostoją folkloru, kultywuje się tu stare obrzędy i zwyczaje. Ludzie z różnych środowisk i grup podejmują szereg działań na rzecz lokalnej społeczności. Jedną z takich  organizacji jest Koło Gospodyń Wiejskich, które powstało w 1963 r. i działało w początkowym okresie przy Kółku Rolniczym. Przewodniczącymi były: Józefa Zygmunt, Anna Franus, Leona Grabarz, Julia Szczepanik, Leonia Czudak, Zofia Grabarz, Helena Wawrzaszek, Stanisława Wach, a obecnie Zofia Woś. Panie z KGW stawiały sobie do realizacji różne zadania. Organizowały szkolenia, pokazy, kursy gotowania, szycia, pieczenia, haftu. Prowadziły hodowle drobiu, uprawiały poletka doświadczalne, pokazywały kobietom ich znaczenie w życiu społecznym. Dzisiejsza organizacja kobiet z Brzózy Królewskiej aktywnie uczestniczy w życiu społecznym i kulturalnym gminy, powiatu i nie tylko. W 2003 r. przy KGW powstał zespół śpiewaczo-obrzędowy „Brzozoki”, który bierze udział w przeglądach, spotkaniach, pielęgnuje tradycję pokazując młodemu pokoleniu dawne obrzędy i zwyczaje. Na swoim koncie zespół ma liczne osiągnięcia i nagrody.

Koło Gospodyń Wiejskich organizuje cykliczną imprezę „Obrzędy jesienne -Święto pieczonego ziemniaka”. Imprezie tej został nadany certyfikat Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Głównym celem tego święta jest popularyzowanie dziedzictwa kulturowego i kultywowanie tradycji poprzez pokaz i degustację potraw regionalnych właściwych tylko dla naszej miejscowości. Od 2015 r. podczas tej imprezy odbywa się również turniej KGW, na którym grupy rywalizują ze sobą w różnych konkurencjach. Wielkim osiągnięciem dla brzózańskiego Koła było wpisanie 16 czerwca 2015 r. pieroga jaglanego na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wypiek ten od dziesiątek lat gości na stołach w Brzózie Królewskiej, a sposób jego wytwarzania jest przekazywany z pokolenia na pokolenie.

Oprócz tego ten lokalny przysmak zdobył liczne nagrody i wyróżnienia podczas wojewódzkich konkursów kulinarnych. Koło ma na swoim koncie III miejsce w ogólnopolskim Konkursie o Nagrodę Małżonki prezydenta RP, II miejsce w ogólnopolskim konkursie ogłoszonym przez Prezydenta RP na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, I miejsce za przygotowanie wielkanocnego stołu, III miejsce w wojewódzkim konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy i wiele innych nagród za widowiska obrzędowe, za potrawy tradycyjne. KGW współpracuje z samorządem powiatowym, gminnym i lokalnym, z Sołtysem i Radą Sołecką, Gminnym Ośrodkiem Kultury w Giedlarowej i Ośrodkiem Kultury w Brzózie Królewskiej, z Zespołem Szkół, Parafią, Ochotniczą Strażą Pożarną, Stowarzyszeniem Rozwoju Wsi Brzóza Królewska, z miejscowym Domem Pomocy Społecznej, z Fundacją „Wolno Marzyć”, ze Stowarzyszeniem „Strażacka Orkiestra Dęta w Brzóize Królewskiej. Bierze czynny udział w uroczystościach świeckich i kościelnych urozmaicając je występami, organizując zaplecze gospodarcze. KGW z Brzózy Królewskiej pielęgnuje tradycję i jednocześnie buduje nowy obraz aktywnego społeczeństwa zabiegając o środki na realizacje planów i zamierzeń w swojej małej ojczyźnie. Członkami honorowi brzózańskiego KGW są:

  • Wójt Gminy Leżajsk pan Krzysztof Sobejko
  • Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury pan Marek Krauz
  • Dyrektor Zespołu Szkół pan Marian Grabarz
  • Były Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Brzóza Król. pan Mariusz Nycz

Mistrzynie tenisa stołowego Enea Siarka Tarnobrzeg:

  • Jia Jun
  • Wang Yixiao
  • Renata Strbikova
  • Kinga Stefańska